13. oktobra 2012.
VN:F [1.9.10_1130]
Ocenite članak: 3.7/5 (3 glasova)

Od 01.01.2011. zakonom o bezbednosti saobracaja na putevima uvedena je „Probna vozacka dozvola“ za upravljanje vozilima B kategorije. Dozvolu B kategorije moze dobiti svako navrsi 17 godina i polozi kurs voznje, ukoliko ispunjava odredjene kriterijume koji su propisani zakonom o bezbednosti saobracaja na putevima.

Nakon uspesno polozenog teorijskog odnosno prakticnog dela obuke kandidat dobija probnu vozacku dozvolu. Rok vazenja probne vozacke dozvole je godinu dana, od dana podizanja iste. Posle isteka roka od jedne godine, vozac dobija pravu dozvolu B kategorije.

Izdavanje vozacke dozvole

Zahtev za izdavanje probne vozacke dozvole podnosi se nadleznoj teritorijalnoj organizacionoj jedinici MUP-a, na cijem podrucju lice kome se izdaje probna vozacka dozvola ima prebivaliste. Zahtev se moze podneti i po mestu boravka ako podnosilac (zbog zaposlenja, studiranja ili drugih opravdanih razloga) boravi van mesta prebivališta duze od tri meseca.

Uz zahtev treba priloziti:
1. Uverenje o zdravstvenoj sposobnosti za upravljanje motornim vozilima B kategorije (lekarsko uverenje) koje nije starije od šest meseci;
2. Uverenje o polozenom vozačkom ispitu za upravljanje motornim vozilima B kategorije;
3. Potvrdu o polozenom ispitu iz prve pomoci (dokaz ce se prilagati kada se steknu uslovi iz cl. 241. Zakona o bezbednosti saobracaja na putevima «Sl.glasnik R Srbije» br.41/09);
4. Vazecu licnu kartu na uvid;
5. Dve fotografije dimenzije 45 x 35 mm, koje nisu starije od sest meseci;
6. Dokaz o placenoj:

 • naknadi za troskove izdavanja probne vozacke dozvole
 • naknadi za troskove izrade probne vozacke dozvole
 • naknadi za izdavanje probne vozacke dozvole
 • naknadi za republicku administrativnu taksu
 • Sve potrebne uplatnice nasi kandidati dobijaju u auto skoli.

  Zamena probne vozacke dozvole nakon isteka

  Kada istekne period od godinu dana, vozac je duzan da izvadi pravu dozvolu za kategoriju za koju poseduje dozvolu. Prilikom zamene dozvola neophodno je priloziti probnu dozvolu, vazecu licnu kartu, uplatiti naknadu za novu vozacku dozvolu, taksu za vozacku dozvolu kao i troskove izdavanja vozacke dozvole. Kada svedemo sve racune cena izdavanja nove dozvole je priblizno oko 1400 dinara.

  Uslovi koji su propisani zakonom za probnu vozacku dozvolu:

  1. Licu koje ispunjava sve uslove za upravljanje vozilom B kategorije, a nije navrsilo 18 godina zivota, izdaje se probna vozacka dozvola kad navrsi 17 godina, sa rokom vazenja od jedne godine.

  2. Probna vozacka dozvola vazi samo na teritoriji Republike Srbije.

  3. Vozaci koji nemaju navrsenih 18 godina zivota (od 17-18 godina starosti) moraju pored sebe imati lice koje vrsi nadzor. To lice mora imati vozacku dozvolu B kategorije najmanje 5 godina i mora se starati da vozac sa probnom vozackom dozvolom upravlja vozilom na bezbedan nacin i u skladu sa propisima. Nakon sto vozac sa probnom dozvolom postane punoletan, stice pravo na voznju bez nadzora do kraja vazenja probne dozvole.

  4. Vozac koji ima probnu vozacku dozvolu ne sme da upravlja motornim vozilom u periodu od 23h do 5h, koristi telefon i druga sredstva za komunikaciju za vreme voznje.

  5. Vozac koji ima probnu vozacku dozvolu se ne sme kretati brzinom većom od 90% od brzine koja je dozvoljena na delu puta kojim se krece.

  6. Motorno vozilo kojim upravlja vozac koji ima probnu vozacku dozvolu mora biti oznaceno posebnom oznakom “P” koja mora biti na vidljivom mestu sa prednje i zadnje strane vozila (preuzimite oznaku P).

  7. Probna vozacka dozvola ce se izdati i licu koje je navrsilo 18 godina, koje prvi put stice pravo na upravljanje motornim vozilima B kategorije. Na ovo lice primenjuju se odredbe propisane u stavu 2,4,5 i 6 ovog clana sto znaci da lice koje je navrsilo 18 godina ne mora voziti uz pratnju lica sa 5 godina vozackog iskustva.

  Od 15.01.2011. godine sa obukom za B kategoriju mogu zapoceti i kandidati sa navrsenih 16 godina, a pravo polaganja se stice nakon navrsenih 17 godina. Kandidati koji su u fazi obuke ili su zavrsili obuku za B kategoriju, a nisu punoletni (imaju 17 godina) mogu polagati i teoretski i prakticni deo vozačkog ispita.

  P oznaka je definisana Pravlinikom o posebnoj oznaci na vozilu kojim upravlja lice sa probnom vozačkom dozvolom. Propisan je izgled i nacin postavljanja posebne oznake P na vozilu. Pravilnik je stupio na snagu 08.04.2011. godine.

  Detaljnije o oznaci P mozete videti ovde.

  Vozac koji ima probnu vozacku dozvolu, „gubi“ dozvolu već sa „sakupljenih“ 9 kaznenih poena, za razliku od ostalih vozaca, kojima je „potrebno“ 18 poena za ponistavanje dozvole. Kazneni poeni koji su vozaču izreceni za vreme posedovanja probne vozacke dozvole vaze i nakon sticanja vozacke dozvole, do njihovog brisanja, u skladu sa odredbama ovog zakona.

  Tabelu kaznenih poena kao i kazne prekrsaje mozete videti ovde.

  Probna vozacka dozvola, 3.7 out of 5 based on 3 ratings

  Ostale vesti:

  0 komentara

  Nema komentara. Ostavite prvi komentar:

  *email nece biti objavljen